Medicină nucleară Tehnolog loc de Muncă Descriere

24, 2019

  • Descrieri de locuri de Muncă
  • asistență Medicală și Medical
  • Un Tehnolog Medicina Nucleară este responsabil pentru pregătirea și administrarea radiofarmaceutice pentru pacienții supuși unei scanări pentru scopuri de diagnosticare. Tehnologul de Medicină Nucleară va folosi scanerul pentru a crea imagini ale diferitelor zone ale corpului pacientului care vor emite radiații din medicamente pentru a indica prezența bolilor.

    ofertă specială

    Postează un loc de muncă Tehnolog de Medicină Nucleară la 100 de panouri de locuri de muncă cu o singură depunere.,

    postați locuri de muncă pentru Post gratuit la peste 100+ placi de locuri de muncă. Ajunge la peste 150 de milioane de candidați. Proces complet gratuit, nu este necesar un card de credit.

    Medicina Nucleara Tehnolog Descriere Job Template

    cautam un tehnician calificat Medicina nucleara pentru a fi responsabil pentru prepararea și administrarea de medicamente radioactive. Responsabilitățile tehnologului de Medicină Nucleară includ operarea echipamentelor de imagistică și asigurarea siguranței întregului personal medical și a pacienților de expunerea inutilă la radiații.,pentru a fi un tehnolog de Medicină Nucleară de succes, ar trebui să aveți abilități tehnice și informatice excelente, precum și atenție la detalii. De asemenea, ar trebui să aveți bune abilități de comunicare și interpersonale.

    tehnician în medicină nucleară responsabilități:

    • pregătirea și administrarea medicamentelor radiofarmaceutice pe cale orală sau prin injecție sau inhalare.
    • explicarea procedurii imagistice pacienților, răspunsul la întrebări și asigurarea confortului acestora în timp ce îi plasează în poziția adecvată pentru scanare.
    • echipamente de imagistică de operare, cum ar fi scanările PET și SPECT.,procesarea imaginilor pe creier, tiroidă, os, inimă, plămâni, rinichi și ficat pe computer.
    • monitorizarea pacienților pentru reacții neobișnuite la medicamente radioactive.
    • păstrarea unei evidențe detaliate a cantității și tipului de medicament radiofarmaceutic utilizat și a procedurii.
    • producerea de imagini generate de calculator sau de film pentru interpretare de către medici.
    • urmând procedurile de siguranță pentru a proteja personalul și pacienții de expunerea inutilă la radiații.
    • Întreținerea și examinarea mașinilor medicale și a echipamentelor de imagistică.,
    • menținerea cunoștințelor actuale despre progresele frecvente, inovațiile și evoluțiile din domeniu.

    cerințe Tehnolog de Medicină Nucleară:

    • o diplomă asociată sau de licență în tehnologia medicinei nucleare.
    • o licență de stat și certificare pentru a practica medicina nucleară.
    • capacitatea de a opera în mod competent echipamente de imagistică.
    • dexteritate manuală bună și abilități mecanice.
    • bune abilități de comunicare și empatie atunci când se ocupă cu pacienții și familiile lor.
    • gândire critică puternică și abilități analitice.,
    • rezistența fizică necesară pentru a sta pe perioade lungi de timp și pentru a ridica pacienții care au nevoie de ajutor în mișcare.

    fișe De Post similare

  • radiolog Descrierea postului
  • Lasă un răspuns

    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    Sari la bara de unelte