bilete

1974: Flyers au fost underdogs uriașe care intră în finala împotriva temutului Boston Bruins. Dar Flyers a continuat să șocheze pe toată lumea, dar pe ei înșiși, învingând Boston în șase jocuri pentru a deveni prima echipă de expansiune NHL care a câștigat Cupa Stanley. Cheile Victoriei au fost recordul perfect al Clubului pe gheața de acasă de-a lungul întregului playoff, extraordinarul goaltending al câștigătorului Trofeului Conn Smythe, Bernie Parent, și revenirea dramatică a clubului în ultimul minut și victoria în prelungiri la Boston Gardens în jocul 2 din finală., Fluturașii l-au depășit cu o închidere 1-0 la Spectrum în jocul decisiv.

Bobby Clarke (stânga) și Bernie Părinte de la Philadelphia Flyers transporta Cupa Stanley ca ei sarbatoresc serie câștiga victoria asupra Boston Bruins pe 19 Mai, 1974.

1975: deși Flyers au fost campionii apărarea și a avut avantajul de gheață acasă, mulți au considerat mai rapide Buffalo Sabres (cu linia de conectare Franceză aproape de neoprit de Gilbert Perrault, Richard Martin și Rene Robert conduce atacul) să fie echipa mai talentat., Flyers au fost din nou fără cusur pe gheață acasă în runda finală, câștigând toate cele trei jocuri la Spectrum. Repetați părintele câștigător al Trofeului Conn Smythe a închis Sabres, 2-0, în cel de-al șaselea joc al Cupei la Aud Din Buffalo. Mulți jucători au spus ulterior că Părinte a fost chiar mai bine împotriva Buffalo decât el a fost împotriva Boston.,
1976: Acum două ori campioni și numai NHL echipa pentru a învinge CSKA Moscova (Armata Roșie) în legendara echipa rusă s-turneu Nord-American în 1975-76 sezon, Broad Street Bătăuși încă mai are pic de respect de la Canadian sau New York-dominat de hochei mass-media. Cel mult, au intrat în finala din 1976 considerată un meci egal pentru o echipă extraordinar de profundă și talentată din Montreal Canadiens. Montreal a continuat să măture seria-ceva ce criticii fluturașilor încă mai cântă până în ziua de azi. Trebuie remarcat, totuși, că părintele a fost rănit și nu a putut juca în finală., Fluturașii au fost, de asemenea, stabilite înapoi de un prejudiciu de-a doua linie sniper Rick MacLeish, făcând lăudata linia LCB (Conn Smythe trofeu câștigător Reggie Leach, Hart trofeu câștigător Bobby Clarke și viitorul Hockey Hall of Fame inductee Bill Barber) singura linie periculoasă a clubului în ultima serie. Trei dintre cele patru jocuri au fost decise de un singur gol. Jocul decisiv a fost legat, 3-3, îndreptându-se în a treia perioadă, dar două goluri din ultima perioadă de la Montreal au câștigat jocul și seria pentru Habs.,

1980: pe tocuri de un sezon regulat incredibil, care a văzut clubul posta un record de 35 de joc cu baleiaj neînvins, Flyers au fost favorizați să bată Divizia lor Patrick rival New York Islanders. Într-un război al unei serii, insularii au predominat în șase jocuri. Deși cel mai infam moment al seriei a fost un apel în ofsaid în prima perioadă de către linesmanul Leon Stickle, care a dus la un gol și a contribuit la victoria în prelungiri a Cupei Islanders, jocul Red-hot power al insularilor a fost cel mai mare factor unic în rezultatul seriei. New York, ca și Habs, a câștigat patru Cupe Stanley.,
1985: Flyers părea întotdeauna să tarif bine împotriva dinastiei Edmonton Oilers în timpul sezonului regulat, dar a căzut scurt atunci când s-au întâlnit din nou în finala Cupei Stanley. Cea mai tânără echipă din NHL, Pliante șocat liga prin postarea league e cel mai bun record în sezonul regulat și a avansa la Finala spatele Vezina Trophy-câștigătoare goaltender Pelle Lindbergh și foc de coaching de începător NHL bancă șef, Mike Keenan. Flyers au fost totuși underdogs poziția în finală împotriva unei echipe Edmonton pe scară largă considerat cel mai bun din istoria NHL., Lindbergh și compania stymied Oilers în joc 1 la Spectrum, dar în cele din urmă o accidentare la genunchi la Lindbergh (a suferit inițial în semifinale și agravată în joc 4 din finala) l-au forțat din serie. Clubul a fost, de asemenea, stabilit înapoi de leziuni cheie la Tim Kerr, Brad McCrimmon și efectele persistente ale coaste rupte suferite de căpitanul Dave Poulin mai devreme în playoff. Flyers a pierdut un al doilea joc câștigător al seriei, iar Edmonton a câștigat următoarele trei, inclusiv o victorie în jocul 5.,
1987: Flyers au fost din nou lovit în sus poziția în finală cu Edmonton, și au fost din nou underdogs prohibitive. Dar un portar înflăcărat pe nume Ron Hextall și o echipă care nu spune niciodată în fața lui le-au dat Oilerilor tot ce puteau face. Flyers s-au luptat înapoi de la un deficit de serie 3-la-1, când aproape toți ceilalți au cedat Cupa Stanley la Oilers, forțând un al șaptelea joc în Edmonton. În jocul decisiv, Flyers a preluat conducerea timpurie, dar în curând a rămas fără abur, iar Oilers a câștigat jocul, 3-1., Într-o cauză pierdută, Hextall a fost numit câștigătorul trofeului Conn Smythe.
1997: the Flyers a intrat în finala Cupei Stanley din 1997 ca favoriți pentru a bate un club Detroit Red Wings care și-a dezvoltat reputația de a excela în sezonul regulat, dar a renunțat sub presiunea playoff-ului. În schimb, seria sa transformat într-un dezastru pentru pliante. Red Wings s-a dovedit a fi un club mult superior, profitând de șubredele goaltending de Hextall și Garth Snow și o linie albastră epuizată., Aripile, de asemenea, închide Legiunea de Doom linie (Eric Lindros, John LeClair și un rănit Mikael Renberg, care a fost înlocuit de începător Dainius Zubrus în Jocuri 2, 3 și 4). O remarcă greșită a antrenorului principal Terry Murray, care a spus că echipa sa se află într-o „situație de sufocare”, a cimentat în continuare prăbușirea și a dus la demiterea sa ca antrenor după serie.