ATP Tour (Română)

Nota editorului: acum zece ani, John Isner și Nicolas Mahut au încheiat cel mai lung meci din istorie în primul tur la Wimbledon. Pe măsură ce jucătorii își amintesc bătălia lor pe social media, ATPTour.com reapare raportul său meci din ultima zi a meciului pe 24 iunie 2010.

A durat peste trei zile, a rupt o serie de tenis înregistra și în cele din urmă s-a încheiat cu 25 de ani, Americanul John Isner a lovit un backhand – lui 246th câștigător – pe linie pentru a trece Nicolas Mahut din Franța.,

Ridicarea la 59-59 în cel de-al cincilea set de-a treia zi, la primul tur meci de pe terenul 18 De la Campionate, care a captivat audiența globală, a continuat pe serveste cu nici un punct de pauză oportunități de până la 6’10” Isner a căzut pe spate au păstrat cumpătul pentru a finaliza cel mai lung meci de tenis din istorie pentru un 6-4, 3-6, 6-7(7), 7-6(3), 70-68 victorie în 11 ore și cinci minute. ambii bărbați au ferm picioarele lor în istoria tenisului., într-o postare pe Instagram care comemora aniversarea a 10 ani de la meci, Isner a scris: „este ceva despre care am fost întrebat de nenumărate ori chiar și până în ziua de azi și, sincer, nu vă bucurați să rehashing prin ce am trecut amândoi. Ceea ce a început ca meciul dvs. standard din primul tur la un Grand Slam sa transformat într-un spectacol care chiar a furat titluri de la Cupa Mondială concurentă.

„după aceea, am aflat că, pe lângă spiritul său competitiv incredibil, Nico este unul dintre cei mai autentici și amabili oameni pe care i-am întâlnit vreodată.,”

La mulți ani prietenul meu… Ar trebui să luăm cu siguranță timp împreună pentru a privi înapoi la această poveste uimitoare. #10yearsalready 🙈😉🥴@JohnIsner pic.twitter.com/OaxSArvF5k

— Nico Mahut (@nmahut) 22 iunie 2020

au fost trei servicii pauze în 183 de jocuri, în valoare totală de 980 de puncte. Au fost 168 de jocuri consecutive de serviciu a avut loc între ambii jucători până când Isner rupt în 183 și jocul final al meciului. Pauza anterioară a serviciului a fost în al doilea joc al celui de-al doilea set, când Isner a fost rupt la 0-1.,cel de – al cincilea set a durat opt ore și 11 minute-mai mult decât cel mai lung meci din istoria tenisului, când Fabrice Santoro l-a învins pe compatriotul său francez Arnaud Clement peste șase ore și 33 de minute într-un meci din primul tur la Roland Garros 2004.

Isner a lovit 113 ași la 103 Pentru Mahut, au fost 490 câștigători în general – inclusiv 244 pentru Mahut, care preia un cec pentru £11,250. Miercuri, Isner a ratat patru puncte de meci în al cincilea set – unul la 10-9, două la 33-32 și unul la 59-58.,

la finalizarea meci istoric, All England Club, a prezentat doi jucători și Mohamed Lahyani, arbitrul suedez, cu premii pe teren pentru a marca realizarea lor. 23 seed Isner a spus despre adversarul său învins: „tipul este un războinic absolut. Pute că cineva a trebuit să piardă. Pentru a împărtăși acest lucru cu el a fost o onoare absolută. Poate ne vom întâlni din nou undeva pe drum și nu va fi 70-68.”

Mahut a fost grațios în înfrângere, recunoscând ” în acest moment sunt doar foarte recunoscător. A fost uimitor azi.,

„John merita să câștige. A servit incredibil, e un campion. A fost într-adevăr o onoare pentru a juca cel mai mare meci vreodată la cel mai mare loc pentru tenis. A fost foarte lung, dar cred că amândoi ne-a plăcut.în mod ironic, Isner și Mahut s-au remizat și în prima rundă din 2011. Isner a câștigat 7-6(4), 6-2, 7-6(6).